NAB Holding, Hazar Üniversitesi ile Mevlana Araştırma Merkezi Kuruldu

Merkezin açılışı kapsamında, Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Cihan Özdemir, Hazar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. Hamlet İsahanlı ve Milletvekili Ganira Pashayeva’nın yanı sıra akademisyen ve sanatçıların katılımıyla faaliyete geçti. NAB Holding ve Eromi ailesini temsilen Shahram Eromi‘nin de katıldığı açılış değerli konuşmacı ve katılımcılarla devam etti…

NAB Holding desteği ile Hazar Üniversitesi bünyesinde, Hz. Mevlana’nın daha iyi anlaşılması ve eserlerinin araştırılması için kurulan merkez, Türkiye ve Azerbaycan basınında da yer buldu.

Hz. Mevlana 746. Vuslat yıl dönümünde düzenlenen törenlerle anıldı ve verdiği mesajlar geçerliliğini hiçbir zaman kaybetmedi. Mevlana’nın 7 öğüdü ile başlayan konuşmalar, Hazar Üniversitesi korosunun ve Azerbaycanlı ses sanatçılarının tasavvuf müziği ve semazen gösterisiyle devam etti.

NAB Holding - MEFAM-Hazar açılışı

Mevlananın yedi öğüdü

– Cömertlik ve yardım etme konusunda akarsu gibi ol
– Şefkat ve merhamette güneş gibi ol
– Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol
– Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol
– Tevazu ve alçakgönüllükte toprak gibi ol
– Hoşgörülülükte deniz gibi ol
– Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol

 

Prof. Dr. İsahanlı, yaptığı konuşmada, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin İslam tasavvuf ve düşünce hayatında önemli rol oynadığını söyledi. Yanı sıra “Kurulan bu araştırma merkezi, bütün devirlerde hem geçmişte hem günümüzde edebiyattaki geniş olan hikmetini araştırılacak” diyerek sözlerine devam etti. Doç.Dr. Özdemir ise konuşmasında “Merkezin kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve yolumuzu aydınlatan içinde bulunduğumuz bu fikir ve iman karanlıklarında nereye doğru gideceğimizi istikametimizi yeniden bulduran insanlar her zaman olacaktır” dedi.

Prof. Dr. Hamlet İsahanlı Kimdir ?

“Prof. Dr. Hamlet İsahanlı geniş faaliyet alanına sahip, ansiklopedik bilim insanı ve sanatçıdır- çeşitli bilim dallarında çok sayıda bilimsel araştırmaların sahibi, kültür ve sanatla ilgili çok sayıda eserlerin müellifi, Rus, İngiliz, Fransız dillerinden birçok eserin tercümanı, Hazar Üniversitesi ve “Dünya Mektebi” nin (ilk, orta, lise) kurucusu ve sahibi, 1991-2010 yılları arasında üniversitenin rektörü, Hazar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı, Khazar University Press yayınevinin kurucusu, editör ve nihayet toplumun sayılıp seçilen güzide aydını.”

Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun, kusuru örtmeyi marifet edin kendine. İşte o zaman kusursuz olursun.
-Hz.Mevlana

Hz. Mevala’nın yazdığı eserlerin sadece islam dünyasını değil tüm Avrupa’yı da etkilediği bu düşünceyle Mevlana’nın daha iyi anlaşılması amacıyla bu merkezin kurulduğu belirtildi. İshanlı, Bakü’de kurulan bu merkezde Hz. Mevlana’nın edebiyattaki hikmetlerinin araştırılacağı ve burslu doktora eğitimleri verileceğini belirtti.

Prof. Dr. Hamlet İsahanlı

Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Özdemir de Mevlana’nın insanlığı hakikate çağıran büyük bir düşünür olduğunu söyledi. Ünlü müzisyen Davood Azad ve büyük usta olarak nitelendirilen UNESCO Müzik ödülüne layık görülmüş Alim Qasımov’da eserleriyle katıldığı etkinlikte unutulmaz anlar yaşandı.

NAB Holding Açılış - Alim Qasımov
NAB Holding Açılış - Davood Azad

NAB Holding ve Hazar Üniversitesi destekleri ile kurulan Mevlana Edebi – Felsefi Araştırma Merkezi (MEFAM)’da düzenlenecek etkinlik ve organizasyonları aşağıdaki link ile takip edebilirsiniz.

MEFAM İnstagram, NAB Holding İnstagram

NAB Holding A.Ş. - Copyright © 2018 - 2019.